Bugün; 30 Mays 2023, Sal
DSÖ Uzun Vadeli Yardİm Sözü Verdi
Tarih : 2023.02.07  16:25:02
Dünya SaĞlİk Örgütü (DSÖ), depremin 23 milyona yakİn insanİ etkileyebileceĞi bildirerek, uzun vadeli yardİm sözü verdi.

DSÖ'den yapİlan açİklamada, Türkiye ve Suriye'de binlerce kişinin ölümüne neden olan büyük depremden 23 milyona kadar insanİn etkilenebileceĞi uyarİsİnda bulunularak, uzun vadeli yardİm sözü verildi.

DSÖ'nün kİdemli acil durum sorumlusu Adelheid Marschang, verdiĞi demeçte "Olaya genel bakİş haritalarİ, yaklaşİk beş milyon savunmasİz nüfus da dahil olmak üzere potansiyel olarak 23 milyon insanİn maruz kaldİĞİnİ gösteriyor" dedi.

Marschang, "Sivil altyapİ ve potansiyel olarak saĞlİk altyapİsİ, başta Türkiye ve Suriye'nin kuzeybatİsİ olmak üzere, etkilenen bölge genelinde zarar gördü" ifadelerini kullandİ.

"Zamana karşİ bir yarİş söz konusu"

DSÖ Başkanİ Tedros Adhanom Ghebreyesus, BM saĞlİk kuruluşunun bölgeye acilen yardİm gönderdiĞini açİklayarak "Artİk zamana karşİ bir yarİş söz konusu" dedi.


Ghebreyesus, sözlerini şöyle sürdürdü: "Acil durum malzemelerini seferber ediyoruz. Yaralİlara ve en savunmasİz durumdakilere temel saĞlİk hizmetleri saĞlamak üzere DSÖ acil saĞlİk ekipleri aĞİnİ harekete geçirdik."

Marschang, yİllardİr süren savaş nedeniyle zaten yİkİma uĞramİş olan kuzey Suriye'de durumun daha da vahim olduĞu kaydederken, şunlarİ dile getirdi: "Depremin yol açtİĞİ hasar nedeniyle yardİmlarİn sİnİrdan kuzeybatİ Suriye'ye geçişi büyük olasİlİkla sekteye uĞrayacak ya da uĞradİ bile."

DSÖ Başkanİ Ghebreyesus, "Önümüzdeki kritik saatler ve günlerde, her iki ülke de iyileşip yeniden inşa edilirken gelecek aylar ve yİllarda her iki ülkedeki yetkilileri desteklemek için tüm ortaklarla yakİn bir şekilde çalİşacaĞİz" sözünü verdi.

Haberi Payla :
SAĞLIK
Copyright Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım :
konya net haber - Yönetim