Bugün; 30 Mays 2023, Sal
3 şehirde ‘şap’ Alarmİ: İzinler İptal Edildi!
Tarih : 2023.03.09  16:49:06
Türkiye'nin 3 şehrinde şap virüsü nedeniyle hayvan pazarlarİ kapatİldİ. Bakanlİk, tüm Türkiye genelinde ikinci bir emre kadar veteriner hekim, veteriner saĞlİk teknikeri ve teknisyenlerin izinlerini iptal etti.

Türkiye’nin farklİ illerinde yaklaşİk 2 aydİr görülen SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle Tarİm ve Orman BakanlİĞİ harekete geçti. Denizli, ElazİĞ ve Kars'ta hayvan pazarlarİ kapatİldİ. Alİnan tedbirler kapsamİnda ithalat, ihracat ve kesim maksatlİ sevkler dİşİndaki tüm hayvan hareketleri yasaklandİ.

Tüm izinler iptal

Virüs nedeniyle tüm Türkiye'de ikinci bir emre kadar veteriner hekim, veteriner saĞlİk teknikeri ve teknisyenlerinin izinleri de iptal edildi.

ElazİĞ Tarİm ve Orman İl MüdürlüĞünden yapİlan açİklamada, ''Ülkemizde görülen şap hastalİĞİnİn bu türünden dolayİ hayvan pazarlarİ kapanmİştİr. İkinci bir emre kadar hayvanlarİn satİşİ ve hareketi yasaktİr. Aksi durumda kolluk kuvvetleri tarafİndan 36a kanunun ilgili maddesine göre hastalİklarİn yayİlmasİnİn önlenmesi amacİyla Bakanlİk tedbirlerine uymayanlara 46 bin 159 lira idari para cezasİ uygulanacaktİr'' denildi.

Ayrİca Tarİm ve Orman BakanlİĞİ tarafİndan çiftçilere gönderilen mesajda ise aşİ çalİşmalarİna başlandİĞİ belirtilerek tespit edilen virüs SAT-2 olup, aşİ çalİşmalarİna özel sektör ve devlet eliyle başlanmİş olup üretimi tamamlandİĞİnda sahaya verileceĞi vurgulandİ.

Haberi Payla :
SAĞLIK
Copyright Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım :
konya net haber - Yönetim