Bug├╝n; 30 Mayřs 2023, Salř
Akar: Suriye'de 19 Ter├Ârist Etkisiz Hale Getirildi
Tarih : 2023.05.23  15:17:13
Milli Savunma Bakan─▒ Akar, "D├╝n gece Suriye'nin kuzeyinde 19 ter├Ârist etkisiz hale getirildi" a├ž─▒klamas─▒nda bulundu

Milli Savunma Bakan─▒ Hulusi Akar, "Dün gece Suriye'nin kuzeyinde 19 terörist etkisiz hale getirildi. Son bir ay içinde etkisiz hale getirilen terörist say─▒s─▒ 126 oldu." dedi.

Bakan Akar, Kayseri Üniversitesi taraf─▒ndan düzenlenen "Terörle Mücadele ve Suriye Meselesi Konferans─▒"nda, terörle mücadelenin büyük bir azim ve kararl─▒l─▒kla devam etti─čini, 85 milyonu terör belas─▒ndan kurtarmakta kararl─▒ olduklar─▒n─▒ belirtti.

 

"Teröristler neredeyse hedef oras─▒" anlay─▒┼č─▒yla mücadeleyi sürdürdüklerini aktaran Akar, Mehmetçi─čin Irak ve Suriye'nin kuzeyinde teröristlerin "girilemez" dedi─či yerlere girdi─čini, "ç─▒k─▒lamaz" dedi─či yerlere ç─▒kt─▒─č─▒n─▒, teröristlerin inlerini ba┼člar─▒na y─▒kmaya devam ettiklerini söyledi.

Mehmetçi─čin i─čneyle kuyu kazar gibi teröristlerin bütün inlerine, ma─čaralar─▒na girmeye devam etti─čini belirten Akar, "Ma─čaralar─▒, delikleri imha edildi, ba┼člar─▒na y─▒k─▒ld─▒ ve çok ┼čükür Zap temizlendi. Dolay─▒s─▒yla hudutlar─▒m─▒zda ciddi bir güvenlik koridoru olu┼čtu, kontrol alt─▒na al─▒nd─▒. Bitti mi? Bitmedi. Biz diyoruz ki en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu mücadele devam edecek, durmak yok." diye konu┼čtu.

Terör örgütünün çökü┼č halinde oldu─čunu dile getiren Akar, ┼čunlar─▒ söyledi: "Sözde eleba┼člar─▒ panik içinde efendilerine 'Bizi kurtar─▒n, silah verin, Türk Silahl─▒ Kuvvetlerinin operasyonlar─▒n─▒ durdurun' diye ça─čr─▒da bulunuyor. Ne verirlerse versinler, top da tüfek de helikopter de verseler biz onlar─▒ kazd─▒klar─▒ çukurlara gömmekte kararl─▒y─▒z. 24 Temmuz 2015'ten bu yana 37 bin 886 terörist etkisiz hale getirildi. ┼×u anda terör örgütüne kat─▒l─▒m s─▒f─▒ra yak─▒n, kaç─▒┼č azami. Onun için de terör örgütünün eleba┼člar─▒ efendilerinden kendilerini kurtarmalar─▒ için yard─▒m ça─čr─▒s─▒nda bulunuyor."

Türkiye'nin, Irak'─▒n ve Suriye'nin toprak bütünlü─čüne ve egemenlik haklar─▒na sayg─▒l─▒, operasyonlar─▒n─▒n uluslararas─▒ hukuka tamamen uygun oldu─čunu dile getiren Akar, ┼čunlar─▒ söyledi:

"Bizim tek hedefimiz teröristler. Kimsenin dini, etnik ve mezhepsel kökeni ile ilgilenmiyoruz. Baz─▒ fitne odaklar─▒ bizim terör ile olan mücadelemizi sanki Kürt karde┼člerimize yönelik yap─▒l─▒yormu┼č gibi anlam yüklemeye çal─▒┼č─▒yorlar. Bu kabul edilemez, alçakça ve haince bir hareket. Kürtler ve Türkler yüzy─▒llarca beraber ya┼č─▒yor, ekme─čini ve suyunu payla┼č─▒yor. Milli Mücadele'yi beraber yapt─▒k, ┼čehitliklerde beraber yat─▒yoruz. Cumhuriyeti beraber kurduk, 85 milyon biriz, beraberiz, bunu kimse bozamayacak. Terörle mücadelemiz artan bir tempoda devam ediyor.

Bir ay içinde 126 terörist etkisiz hale getirildi. Dün gece Suriye'nin kuzeyinde 19 terörist etkisiz hale getirildi. Teröristlerin önünde iki yol var. Ya teslim olacaklar ya da yok olup gidecekler. Ba┼čka ç─▒kar yolu yok. 'Operasyonlar dursun' gibi bir ┼čey yok. Türkiye Cumhuriyeti devleti güçlüdür, büyüktür."

Türkiye'nin, Cumhurba┼čkan─▒ Recep Tayyip Erdo─čan'─▒n liderli─činde ki┼čilikli ve kimlikli politikalarla uluslararas─▒ alanda özne haline geldi─čini, söz dinleyen de─čil, sözü dinlenen bir ülke oldu─čunu aktaran Akar, yurt d─▒┼č─▒nda son dönemde artan Türk dü┼čmanl─▒─č─▒ ve ─░slam kar┼č─▒tl─▒─č─▒na dikkati çekti.

Bat─▒'n─▒n "itibarl─▒" olarak nitelendirilen baz─▒ yay─▒n organlar─▒n─▒n Türkiye ve Cumhurba┼čkan─▒ Recep Tayyip Erdo─čan aleyhindeki söylemlerini hat─▒rlatan Akar, "Bu dergiler, gazeteler ülkemize, Cumhurba┼čkan─▒'m─▒za kar┼č─▒ son derece seviyesiz ithamlarda bulundular. Bunlar─▒n kabul edilmesi mümkün de─čil. Bunlar─▒ ┼čiddetle k─▒n─▒yor, yapt─▒klar─▒ uygulamalar─▒ lanetliyoruz." dedi.

Konu┼čmas─▒ s─▒ras─▒nda di─čer savunma ve güvenlik konular─▒nda da de─čerlendirmelerde bulunan, Akar, hudut güvenli─či ve terörle mücadeleye ili┼čkin görüntüleri de salondakilerle payla┼čt─▒.

Konferans─▒ AK Parti Genel Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Mehmet Özhaseki ile MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy da takip etti.

Haberi Payla■ :
YA┼čAM
Copyright Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
Sitemizdeki yaz─▒ , resim ve haberlerin her hakk─▒ sakl─▒d─▒r. izinsiz veya kaynak g├Âsterilemeden kullan─▒lamaz.
G├Ârsel Tasar─▒m ve Yaz─▒l─▒m :
konya net haber - Y├Ânetim