Bug羹n; 04 Ekim 2023, ドramba
"2023'te Pazar 1 Milyon Adedi Bulabilir"
Tarih : 2023.05.29  16:25:13
Cardatan覺n Genel M羹d羹r羹 H羹samettin Yal癟覺n, "Bu sene s覺f覺r kilometre ara癟 pazar覺 eer imdiki gibi s羹rekli tedarikle desteklenirse 1 milyon ve 羹zeri bir pazar bizi bekliyor diyebiliriz" dedi.

Türkiye otomotiv pazar覺, pandemi ve ard覺ndan yaanan çip ve lojistik krizlerinin etkilerini azalarak yaamaya devam ediyor.

Markalar覺n en büyük problem olarak gördüü tedarik sorunlar覺 devam etse de pazardaki sat覺n alma itah覺 güçlü ekilde kendini hissettiriyor.

 

Otomotiv veri irketi Cardata’n覺n Genel Müdürü Hüsamettin Yalç覺n, Türkiye otomotiv pazar覺n覺n may覺s ay覺nda da yüksek bir performans sergilediini söyledi.

MAYIS'TA REKOR BEKLENT襤S襤

S覺f覺r kilometre araç pazar覺n覺n may覺s ay覺nda 110 bin adet üzeri bir sat覺 hacmine ulaaca覺n覺 kaydeden Yalç覺n, "Bugüne kadarki en yüksek may覺s ay覺 sat覺覺, 93 bin 904 adetle 2016 y覺l覺nda gerçeklemiti. Türkiye pazar覺n覺n may覺s ay覺 ortalamas覺 da 66 bin adet seviyesinde. Dolay覺s覺yla bu 110 bin adetlik sat覺, Türkiye otomotiv sektörünün tüm zamanlarda ulat覺覺 en yüksek may覺s ay覺 sat覺覺 olacak" dedi.

 

 

Yalç覺n, markalar覺n çounun tedarik ve lojistik krizini genel olarak at覺覺na deinerek, "May覺s ay覺yla birlikte ilk 5 ayl覺k sat覺lar da yar覺m milyon adete çok yaklaacak. Bu da Türkiye otomotiv pazar覺n覺n toplamda y覺l覺 1 milyonluk sat覺la kapatmas覺n覺 oldukça mümkün hale getiriyor. Bu sene s覺f覺r kilometre araç pazar覺 eer imdiki gibi sürekli tedarikle desteklenirse 1 milyon ve üzeri bir pazar bizi bekliyor diyebiliriz" öngörüsünü paylat覺.

Yalç覺n'覺n iaret ettii 1 milyon adetlik pazar büyüklüü, 2022'de Türkiye'de 783 bin 283 adet otomobil ve hafif ticari araç sat覺覺 gerçekletii göz önünde al覺nd覺覺nda, 1 y覺lda en az yüzde 28 büyümeye iaret ediyor.

'DÖV襤ZDE YÜKSEL襤 BEKLENT襤S襤 OTOMOB襤L ALDIRDI'

Tüketicilerin kredi bulamad覺覺na iaret eden Hüsamettin Yalç覺n, "Kredi bulunamad覺覺 için hem s覺f覺r kilometre hem de ikinci el araçlarda tüketici pein al覺ma yöneldi. Bu da otomobilin art覺k bir yat覺r覺m arac覺 olduuna dair güçlü bir ibare" dedi.

Yalç覺n, otomobilde bir senedeki fiyat art覺覺n覺n yüzde 90’覺 bulduunu bildirerek, "襤nsanlar seçim sonras覺 dövizde yükselme bekledii için yeni araç al覺m覺na gidiyorlar. Ayr覺ca gayrimenkul alamayanlar da otomobile yöneldi. 襤kinci el de çok canl覺. Arz artt覺覺 için ikinci elde fiyatlar da art覺yor. 襤lk 5 ayl覺k dönemde s覺f覺r kilometre araç sat覺覺ndaki fiyat art覺覺 yüzde 17, ikinci elde ise yüzde 48 oldu" eklinde konutu.

Haberi Payla :
E襤T襤M
Copyright Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
Sitemizdeki yaz覺 , resim ve haberlerin her hakk覺 sakl覺d覺r. izinsiz veya kaynak g繹sterilemeden kullan覺lamaz.
G繹rsel Tasar覺m ve Yaz覺l覺m :
konya net haber - Y繹netim