Bug├╝n; 09 Aralřk 2023, Cumartesi
"Sizin Kongreniz Varsa Bizim de Parlamentomuz Var"
Tarih : 2023.09.26  15:17:08
Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan ─░sve├ž'in NATO ├╝yeli─či hakk─▒nda "Verdikleri s├Âze sad─▒k kal─▒rlarsa bizim parlamentomuz da verilen s├Âze sad─▒k kalacakt─▒r" dedi.

Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan, Nahç─▒van dönü┼čü uçakta gazetecilerin sorular─▒n─▒ yan─▒tlad─▒.

Ziyarete ili┼čkin konu┼čan Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan "Haziran ay─▒ndaki Bakü ziyaretimizin ard─▒ndan bugün de Türk dünyas─▒na aç─▒lan kap─▒m─▒z Nahç─▒van'dayd─▒k. Azerbaycan Cumhurba┼čkan─▒ Say─▒n ─░lham Aliyev karde┼čimle I─čd─▒r-Nahç─▒van Do─čalgaz Boru Hatt─▒’n─▒n temelini att─▒k. Toplam 80 bin 150 metrelik hatt─▒n günlük 2 milyon metreküp ta┼č─▒ma kapasitesine ula┼čmas─▒n─▒ hedefliyoruz. Projeyle Nahç─▒vanl─▒ karde┼člerimizin do─čalgaz ihtiyac─▒n─▒n tamam─▒ kar┼č─▒lan─▒yor. Bugün ayr─▒ca Nahç─▒van Onar─▒m Üretim Askeri Kompleksi’nin aç─▒l─▒┼č─▒n─▒ gerçekle┼čtirdik. Güncel geli┼čmeler savunma sanayinde yerli ve milli kabiliyetlerin ehemmiyetini bir kez daha gösterdi. Bu kompleksin Azerbaycan ve Nahç─▒van’─▒n savunma kabiliyetine önemli katk─▒ yapaca─č─▒na inan─▒yorum" dedi.

Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan "Enerji, ula┼č─▒m ve toplu konut alanlar─▒nda imzalanan üç anla┼čmayla Nahç─▒van ziyaretimiz adeta taçlanm─▒┼č oldu. Yeni projelerle Azerbaycan'la i┼č birli─čimizi her seferinde bir ad─▒m daha öteye ta┼č─▒man─▒n bahtiyarl─▒─č─▒ içindeyiz" diye ekledi.

"AZERBAYCAN ORDUSU TERÖR─░STLERE TAV─░ZS─░Z, S─░V─░LLERE MERHAMETL─░ DAVRANMI┼×TIR"

Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan "Görü┼čmede ikili ve bölgesel birçok hususu ele alma f─▒rsat─▒m─▒z oldu" derken Karaba─č'daki duruma ili┼čkin olarak "Karaba─č'daki son durum üzerinde özellikle durduk ve Azerbaycan'─▒n hakl─▒ davas─▒nda güçlü deste─čimizi tekrarlad─▒k. Can Azerbaycan'─▒m─▒z─▒, antiterör operasyonunda elde etti─či tarihi ba┼čar─▒dan dolay─▒ bir kez daha tebrik ediyorum. ┼×ehitlerimize Allah’tan rahmet, yaral─▒lar─▒m─▒za acil ┼čifalar diliyorum. Azerbaycan ordusu teröristlere kar┼č─▒ tavizsiz, sivillere ise son derece merhametli davranm─▒┼čt─▒r. 30 y─▒l önce Karaba─č'─▒n i┼čgali s─▒ras─▒nda ya┼čananlar ile i┼čgal edilmi┼č topraklar─▒n kurtar─▒lmas─▒ sonras─▒nda ya┼čananlar aras─▒ndaki büyük fark ┼čimdiden haf─▒zalara kaz─▒nm─▒┼čt─▒r. Sivillerin ihtiyaç duydu─ču tüm malzemeler, ciddi manada t─▒rlar dolusu g─▒da ürünleri bölgeye ula┼čt─▒r─▒l─▒yor. Azerbaycanl─▒ karde┼člerimizi harekat sonras─▒nda sivillere yönelik sergiledikleri bu insani ve vicdani tutum dolay─▒s─▒yla ayr─▒ca kutluyorum. Türkiye olarak tüm süreçlerde Azerbaycan'─▒n yan─▒nda yer ald─▒k. Deste─čimizi, geçti─čimiz hafta BM Genel Kurulu'ndaki hitab─▒mda güçlü bir ┼čekilde vurgulad─▒m. Harekat neticesinde Azerbaycan'─▒n Karaba─č'─▒n tamam─▒ndaki egemenli─či perçinlenmi┼č oldu. Çok daha önemlisi 44 günlük vatan savunmas─▒n─▒n ard─▒ndan bölgede kal─▒c─▒ bar─▒┼č ve istikrar─▒n tesisi yolunda yeni bir f─▒rsat penceresi aç─▒ld─▒. Bu imkan─▒n de─čerlendirilmesi gerekti─čine dair görü┼čümüz herkesin malumudur. Ermenistan'─▒n süreci uzatmak yerine art─▒k güçlü bir irade sergilemesini bekliyoruz. Bu beklentimizi 11 Eylül'de telefonla görü┼čtü─čüm Ermenistan Ba┼čbakan─▒ Say─▒n Nikol Pa┼činyan’a da ifade ettim. Azerbaycan'─▒n toprak bütünlü─čüne, egemenli─čine ve kom┼čuluk hukukuna riayet edildi─či takdirde çözülemeyecek hiçbir sorun görmüyoruz. Azerbaycan-Ermenistan sürecinde ilerleme sa─članmas─▒, bölgesel normalle┼čmeye de büyük ivme kazand─▒racakt─▒r. Güney Kafkasya'da istikrar, bar─▒┼č ve refah─▒n tesis edilmesi için Azerbaycan'la birlikte çal─▒┼čmay─▒ sürdürece─čiz. Ziyaretimizin, sadece ikili ili┼čkilerimiz de─čil tüm bölgemiz için hay─▒rlara vesile olmas─▒n─▒ temenni ediyorum. ┼×ahs─▒ma ve heyetime gösterilen hüsnü kabulden dolay─▒ karde┼čim Azerbaycan Cumhurba┼čkan─▒ ─░lham Aliyev'e bir kez daha te┼čekkür ediyorum" diye konu┼čtu.

SORU CEVAP BÖLÜMÜ

"ABD'DEN ARTIK NET B─░R YANIT BEKL─░YORUZ"

SORU: ABD'den ülkemize F-16 sat─▒┼č─▒ ve modernizasyonunun önündeki en büyük engellerden biri ABD’li Senatör Bob Menendez, hakk─▒nda haz─▒rlanan yolsuzluk iddianamesinden sonra geçici olarak görevini b─▒rakmak zorunda kald─▒. Beyaz Saray'dan gerek F-16 sat─▒┼č─▒n─▒n Senato’ya sunulmas─▒, gerekse modernizasyonun onaylanmas─▒yla ilgili bir hareket bekliyor musunuz?

Bizim, F-16’larla ilgili bu konuda en önemli s─▒k─▒nt─▒lar─▒m─▒zdan biri de ABD’li senatör Bob Menendez’in ülkemiz aleyhine faaliyetleriydi. Dolay─▒s─▒yla, D─▒┼či┼čleri Bakan─▒m─▒z Hakan Fidan ┼ču anda bu süreci yak─▒ndan takip edecek. Zaten ABD D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Antony Blinken ile D─▒┼či┼čleri Bakan─▒m─▒z Hakan Fidan üç-dört gün önce Amerika'da görü┼čtüler. Bu görü┼čmeler hala devam ediyor. Ama ┼čimdi bu durumu f─▒rsata dönü┼čtürüp kendisiyle tekrar görü┼čmekte fayda var. Bu sayede F-16 ile ilgili süreci de belki h─▒zland─▒rma f─▒rsat─▒m─▒z da olabilir. Sadece F-16 de─čil, di─čer bütün konularda Menendez ve onun zihniyetindekiler bize kar┼č─▒ engelleyici faaliyet yürütüyor. Menendez’in devreden ç─▒kmas─▒ bize avantaj sa─čl─▒yor ancak F-16 meselesi sadece Menendez’e ba─čl─▒ bir konu de─čil. Yönetilmesi gereken alanlar─▒ D─▒┼či┼čleri Bakan─▒m─▒z Hakan Fidan yürütecek. Bu konuda ABD’den art─▒k net bir yan─▒t bekliyoruz. Temenni ediyoruz ki bekledi─čimiz olumlu neticeyi fazla uzamadan al─▒r─▒z. Bu konu dahi bizlere savunma sanayii noktas─▒nda kendi kendine yeten bir ülke olman─▒n ne kadar önemli oldu─čunu gösteriyor. Daha önce ─░HA-S─░HA noktas─▒nda da ayn─▒ durumdayd─▒k. O zamanlar Predatör meselesi vard─▒. ─░htiyac─▒m─▒z oldu─ču halde müttefikimizden alamam─▒┼čt─▒k. Ne yapt─▒k, kendi ─░HA’lar─▒m─▒z─▒ ürettik. Durmad─▒k S─░HA yapt─▒k, T─░HA yapt─▒k, K─▒z─▒lelma yapt─▒k, Hürku┼č yapt─▒k, Atak yapt─▒k… ┼×imdi de F-16’lara ihtiyac─▒m─▒z var fakat bir yandan da yeni nesil sava┼č uça─č─▒m─▒z Kaan’─▒ üretmek için çal─▒┼č─▒yoruz.

"KOR─░DORUN AÇILMASI ─░Ç─░N EL─░M─░ZDEN GELEN GAYRET─░ GÖSTERECE─×─░Z"

SORU: Geçen y─▒l Azerbaycan'dan dönü┼čümüzde Zengezur Koridoru konusunun ilerlemesinde Ermenistan'dan daha çok ─░ran'─▒n sorun ç─▒kard─▒─č─▒n─▒ söylemi┼čtiniz. Azerbaycan'─▒n Karaba─č'daki terörle mücadele operasyonlar─▒ndan sonra Zengezur Koridoru’nda nas─▒l bir süreç bekleniyor?

Kara ve demiryolu hatlar─▒ ile Nahç─▒van ve Azerbaycan’─▒n di─čer bölgeleri ile do─črudan ba─člant─▒ kurmam─▒z ili┼čkilerimizi daha güçlü hale getirecek. Bu güçlü ba─č sayesinde birçok konuda yürüyerek ald─▒─č─▒m─▒z mesafenin katbekat fazlas─▒n─▒ önümüzdeki süreçte ko┼čarak alaca─č─▒z. Bu nedenle bir an önce bu koridorun aç─▒lmas─▒ için elimizden gelen gayreti gösterece─čiz. Türkiye ve Azerbaycan için çok önemli bu koridorun hayata geçmesi stratejik bir konudur ve muhakkak tamamlanmal─▒d─▒r. Bu koridor aç─▒ld─▒─č─▒nda Bakü’den ç─▒kan bir araç ya da tren do─črudan Kars’a gelebilecek. Türkiye-Azerbaycan karde┼čli─či çok daha güçlenecek. ─░ran’dan da bu konuda olumlu sinyaller gelmesi sevindirici.

SORU: Hocal─▒, Karaba─č i┼čgalinin sembol ┼čehirlerinden biri. 1992 y─▒l─▒nda burada ya┼čanan katliam hala haf─▒zalarda, ac─▒s─▒ yüreklerde. Hocal─▒ Katliam─▒’na tan─▒k olup sonras─▒nda binlerce Azerbaycanl─▒ gibi topraklar─▒ndan kopar─▒lmak zorunda b─▒rak─▒lan k─▒z çocu─čunun görüntüsü vard─▒ kay─▒tlara yans─▒yan. Sembol görüntülerden biriydi. ‘Ermeniler bizi kovdu’ diye anlat─▒yordu. O zaman 9 ya┼č─▒nda olan bu k─▒z─▒ TRT Haber olarak 31 y─▒l sonra bulduk. Bize hem o dönemde ya┼čananlar─▒ hem de Hocal─▒ özlemini ifade etti. Bizim için de çok anlaml─▒ özel bir haber oldu. Hocal─▒’da art─▒k Azerbaycan bayra─č─▒ dalgalan─▒yor. Hocal─▒’y─▒ özlemle bekleyenler için tekrar evlerine dönme yolu aç─▒ld─▒. Bu geli┼čmenin sizde olu┼čturdu─ču hissiyat─▒ payla┼čman─▒z mümkün mü efendim?

En az o yavrumuz kadar biz de o süreci ya┼čad─▒k. O katliam─▒n açt─▒─č─▒ yaralar var. Tabii o katliam─▒ ya┼čayanlar için de bizler için de Hocal─▒ Katliam─▒ unutulmaz. Hocal─▒ katliam─▒n─▒n ┼ču anda Ermenistan bedelini ödüyor ve ödeyecek. Çünkü 1 milyon Azeri Hocal─▒’dan ve di─čer ┼čehirlerden adeta hicret etti. Nereye? Azerbaycan’a. ┼×imdi ondan 10 y─▒llar sonra Azerbaycan bu katliam─▒n hesab─▒n─▒ sordu. Çok çok farkl─▒ bir ┼čekilde sordu ve topraklar─▒n─▒ geri ald─▒. Malum, Amerika, Rusya, Fransa, Minsk Üçlüsü denilen bu ülkeler, y─▒llarca Azerbaycan’─▒n bu hakk─▒n─▒ tan─▒mad─▒lar. Sonunda Azerbaycan kendi göbe─čini kendi kesti ve i┼či bitirdi. ┼×imdi Hocal─▒’da art─▒k kim var? Hocal─▒’n─▒n gerçek sahipleri… Tüm ┼čehitlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Azerbaycan ordusu Hocal─▒’ya kaos, kan ve ölüm de─čil, huzur ve bar─▒┼č getirmek için girdi. Y─▒llar önce oraya Ermeni çetelerin girdi─či gibi girmedi. ─░nsanlar─▒ katletmek için girmedi. Hocal─▒’ya hak etti─či bar─▒┼č─▒ ve huzuru sa─člamak için girdi. Kendi öz topra─č─▒na ard─▒ndaki zaferlerin müjdesiyle girdi. Art─▒k Hocal─▒ için de Karaba─č için de Azerbaycan egemenli─či alt─▒nda kal─▒c─▒ bar─▒┼č ve huzurun vakti gelmi┼čtir. Ermenistan’a dü┼čen de bu huzurun tesisi ve muhafazas─▒ için bar─▒┼č─▒n yan─▒nda durmakt─▒r.

"AL─░YEV, KKTC BAYRA─×ININ DALGALANMASINI ─░STED─░─×─░N─░ ORTAYA KOYUYOR"

SORU: Karaba─č meselesinin hallolmas─▒yla ayn─▒ zamanda Kafkaslarda yeni bir i┼č birli─či ikliminin de temelleri at─▒lacak. Birle┼čmi┼č Milletler’deki son konu┼čman─▒zda KKTC’nin tan─▒nmas─▒ ça─čr─▒s─▒n─▒ yinelemi┼čtiniz. Bu olu┼čan iklimde KKTC’nin Türk devletleri ile daha fazla bütünle┼čmesi yolunda yeni ad─▒mlar at─▒l─▒r m─▒, bu noktada bir beklenti olmal─▒ m─▒?

Önümüzdeki süreçte Türk Devletleri Te┼čkilat─▒’n─▒n toplant─▒s─▒ var. Azerbaycan da bu toplant─▒ya KKTC Cumhurba┼čkan─▒ Ersin Tatar Bey’in de davet edilmesini çok istiyor. 3 Kas─▒m’da Kazakistan’da toplant─▒ yap─▒lacak ve bu toplant─▒da in┼čallah gözlemci üye olarak Kuzey K─▒br─▒s Türk Cumhuriyeti’ni de görece─čiz. Bu konuda sa─č olsun Azerbaycan Cumhurba┼čkan─▒ ─░lham Aliyev’in de ciddi bir kararl─▒l─▒─č─▒ var. O da KKTC bayra─č─▒n─▒n oralarda dalgalanmas─▒n─▒ istedi─čini ortaya koyuyor. Bizler de KKTC ile alakal─▒ at─▒lan bu ad─▒mda beraberce el ele omuz omuza kararl─▒l─▒─č─▒m─▒z─▒ göstermeye in┼čallah devam edece─čiz. KKTC’nin tan─▒nmas─▒ K─▒br─▒s adas─▒nda kal─▒c─▒ bar─▒┼č ve huzurun sa─članmas─▒n─▒ isteyen tüm ülkeler için en do─čru seçenektir. Adan─▒n gerçekleri ortadad─▒r ve KKTC K─▒br─▒s’─▒n en somut gerçe─čidir. Y─▒llarca oradaki Türk varl─▒─č─▒n─▒ görmezden gelmeye çal─▒┼čanlar─▒n denemedi─či yol kalmad─▒. Fakat giri┼čtikleri her ad─▒m temelsiz oldu─ču için onlar aç─▒s─▒ndan hüsranla sonuçland─▒. Bizler KKTC ile birlikte çözüm için tüm yollar─▒ denedik. Federasyon formülü dahil tüm formüllere samimiyetle yakla┼čt─▒k. Fakat bundan böyle K─▒br─▒s’ta iki devletli çözüm d─▒┼č─▒nda seçene─čin kalmad─▒─č─▒ aç─▒k ve net bir ┼čekilde ortaya ç─▒km─▒┼čt─▒r. Kimse bizden KKTC’nin haklar─▒n─▒ görmezden gelmemizi onlar─▒ çi─čnettirmemizi beklemesin. Bizler KKTC’nin art─▒k di─čer ülkelerce tan─▒nmas─▒ için sesimizi daha çok yükseltece─čiz. Biz daha önce de “çözümsüzlük çözüm de─čildir” diyerek bu sorunun ortada b─▒rak─▒lmas─▒n─▒n, görmezden gelinmesinin yanl─▒┼č oldu─čunu anlatm─▒┼čt─▒k. Art─▒k tüm yanl─▒┼člar─▒ silecek do─čru ad─▒m─▒n vaktidir. KKTC’nin tan─▒nmas─▒ ba┼čta Avrupa Birli─či olmak üzere birçok taraf─▒n att─▒─č─▒ yanl─▒┼č ad─▒mlar─▒n telafisi olacakt─▒r. K─▒br─▒s adas─▒ art─▒k gerilimlerle de─čil, bar─▒┼č ve huzurla an─▒lmay─▒ hak ediyor.

SORU: Türkiye’nin, Irak, Birle┼čik Arap Emirlikleri ve Katar ile “Kalk─▒nma Yolu Projesi” için görü┼čmeler içinde oldu─čunu söylemi┼čtiniz. Projeyle ilgili somut ad─▒mlar ele al─▒nd─▒ m─▒? Türkiye ve Irak aras─▒nda zaman zaman terörle mücadele operasyonlar─▒ nedeniyle ç─▒kan gerginlikler bu projeye engel te┼čkil edebilir mi?

Kalk─▒nma Yolu Projesi tamamen Basra Körfezi ülkeleri, Irak ve bizi kapsayan bir proje. Fakat bu konuda Birle┼čik Arap Emirlikleri Devlet Ba┼čkan─▒ Muhammed Bin Zayed’in çok kararl─▒ bir duru┼ču var. Hatta en son görü┼čmemizde projenin yaz─▒l─▒ olarak ortaya konulmas─▒ndan bahisle “60 günde içinde bu projeye yönelik haz─▒rl─▒klar─▒ tamamlayal─▒m” diye bir teklifi oldu. Tabii bu Kalk─▒nma Yolu Projesi noktas─▒nda, Amerika’n─▒n, Japonya’n─▒n, Hindistan’─▒n ve Çin’in kendilerince projeye yakla┼č─▒mlar─▒ söz konusu. Projeyle Irak üzerinden Türkiye ve Avrupa’ya geçi┼č söz konusu. O bak─▒mdan bizim durumumuz çok büyük önem arz ediyor. Onun için de süratle Ula┼čt─▒rma ve Altyap─▒ Bakanl─▒─č─▒m─▒z muhataplar─▒yla görü┼čmeleri yap─▒p bu i┼či hayata geçirmenin gayreti içerisinde olacak. Çünkü birileri anla┼čmazl─▒klar─▒ k─▒┼čk─▒rtman─▒n gayreti içinde. Biz ise bu anla┼čmazl─▒klar─▒ k─▒┼čk─▒rtmaktan çok çözüme yönelik ne gibi ad─▒mlar atar─▒z bunun gayreti içerisinde olaca─č─▒z. Çünkü Kalk─▒nma Yolu bu co─črafyaya özellikle çöreklenmi┼č tüm karanl─▒k odaklar─▒ yok edecek kalk─▒nma ayd─▒nl─▒─č─▒n─▒n in┼čallah ilk ad─▒m─▒ olacakt─▒r. Bundan dolay─▒ çok çok büyük önem arz ediyor. Türkiye de bu i┼čin tam nirengi noktas─▒nda… ─░n┼čallah sonu hay─▒r olur.

"NETANYAHU Z─░YARET─░ EK─░M-KASIM G─░B─░ OLAB─░L─░R"

SORU: ABD ziyaretlerinizde ─░srail’le enerji sondaj çal─▒┼čmas─▒ ba┼člat─▒laca─č─▒n─▒ söylemi┼čtiniz. Hatta sadece Türkiye de─čil, Türkiye’den Avrupa’ya da enerji aktar─▒m─▒n─▒n yap─▒laca─č─▒n─▒ söylemi┼čtiniz. Bu çal─▒┼čma tam olarak Akdeniz’de nerede gerçekle┼čecek ve çal─▒┼čmaya ili┼čkin bir takvim var m─▒? Bir de Netanyahu’nun bir ziyareti söz konusu onun tarihi belli oldu mu?

Ziyaret tarihi ile ilgili D─▒┼či┼čleri Bakanl─▒─č─▒m─▒z─▒n çal─▒┼čmalar─▒ devam ediyor. Zannediyorum Ekim-Kas─▒m gibi Netanyahu’nun hastal─▒k nedeniyle gerçekle┼čtiremedi─či ve ertelenen Türkiye ziyareti yap─▒l─▒r. En uygun zamanda bu ziyaretin olmas─▒ için görü┼čme trafi─či devam ediyor. Biliyorsunuz bu i┼člerin sekreteryas─▒ Türkiye ve ─░srail D─▒┼či┼čleri Bakanlar─▒na ait. Ondan sonra da biz iade-i ziyaretimizi yapaca─č─▒z. Türkiye ve ─░srail olarak birçok alanda i┼č birli─či yap─▒yoruz. Yeni i┼č birli─či alanlar─▒n─▒n varl─▒─č─▒ da bir gerçek. Özellikle Avrupa, Rusya-Ukrayna sava┼č─▒ sonras─▒ olu┼čan konjonktürün de etkisi ile sürdürülebilir enerji kayna─č─▒ aray─▒┼č─▒nda. ─░srail’in kaynaklar─▒n─▒n Avrupa’ya ta┼č─▒nmas─▒ konusunda aray─▒┼čta oldu─ču da herkesin malumu. En ak─▒lc─▒ rota ise Türkiye üzerinden bu kaynaklar─▒n Avrupa’ya ula┼čt─▒r─▒lmas─▒. Bunu son görü┼čmemizde de ele ald─▒k, çal─▒┼čmalara ba┼člad─▒k. Di─čer taraftan sondaj çal─▒┼čmalar─▒ noktas─▒nda da i┼č birli─či f─▒rsatlar─▒ bulunuyor. Bununla ilgili teknik çal─▒┼čmalar─▒n yap─▒lmas─▒ talimatlar─▒n─▒ ilgili arkada┼člar─▒m─▒za verdik. En k─▒sa sürede gerek Türkiye’de gerek ─░srail’de yapaca─č─▒m─▒z görü┼čmelerde rota, takvim ve sondaj alanlar─▒ gibi ayr─▒nt─▒lar─▒ da netle┼čtiririz.

SORU: Türkiye özellikle son dönemde küresel krizlerin çözüm noktas─▒nda merkez haline geldi. Kafkaslardan Balkanlara, Ukrayna’dan Kuzey Afrika’ya, G20'de, NATO’da, BM’de inan─▒lmaz diplomasi yürütüyorsunuz. Küresel bir reform hareketinin de öncüsü oldunuz asl─▒nda. BM’deki reform ça─čr─▒n─▒z sonras─▒nda Afrika’da, Kafkaslarda yeni bir hareketlenme var. Nas─▒l de─čerlendirirsiniz? Bir de ─░slam dünyas─▒ için de bu yap─▒daki te┼čkilatlar─▒n reforme edilmesi yönünde bir çal─▒┼čman─▒z var m─▒?

Özellikle G20 ülkelerinden öte Afrika ülkelerinin durumu bizim için çok büyük önem arz ediyor. Afrika ülkelerinin takip etti─či ülke biziz. Türkiye’yi takip ediyorlar. “Türkiye ne diyor, Türkiye nas─▒l bak─▒yor?” diyorlar. Örne─čin, BM Genel Kurulu’na Afrika ülkeleri ile yapt─▒─č─▒m─▒z görü┼čmelerin hepsinde de “Türkiye ne diyor?” sorusunu i┼čittik. Özellikle Tah─▒l Koridoru meselesinde de yine Say─▒n Putin’in Tah─▒l Koridoruyla ilgili hedefinde Afrika ülkeleri var. “Biz Avrupa ülkelerine tah─▒l göndermeyiz. E─čer gönderecekseniz Türkiye-Katar-Rusya üçlü olarak bu i┼či yapal─▒m, hatta 6 tane Afrika ülkesi belirleyelim buralara bunu gönderelim.” diyor. Biz de “tamam” dedik. ┼×imdi telefon diplomasisi ba┼člad─▒. D─▒┼či┼čleri Bakanlar─▒m─▒zla bu süreci çal─▒┼čt─▒r─▒yoruz ve Afrika ülkeleriyle bunu en ideal ┼čekilde sürdürelim istiyoruz. Çünkü koridordan geçen tah─▒l─▒n yüzde 44’ü Avrupa ülkelerine gitti. Yüzde 14 bize geldi, yüzde 14 Afrika’ya, di─čeri de farkl─▒ ülkelere ula┼čt─▒. Her yerde ifade ediyoruz, dünya de─či┼čiyor. De─či┼čen dünyaya uyum sa─člayamayan, kendini yeni ┼čartlara uyduramayan, medeniyet yar─▒┼č─▒n─▒n gerisinde kalanlar en iyi ihtimalle etkisizle┼čir. Bizler att─▒─č─▒m─▒z ad─▒mlarda dinamik bir süreç yönetimi ortaya koyuyoruz. ─░slam dünyas─▒ da birlik olabilmek için karde┼čli─čine ekilen fitne tohumlar─▒n─▒ temizlemeli ve samimiyetle kucakla┼čmal─▒d─▒r.

─░slam dünyas─▒ birli─činin temelini olu┼čturan ilkeler çerçevesinde, de─či┼čen dünyaya uyum sa─člamak, söz sahibi hale gelebilmek ve etkin bir güç olabilmek için reforma mecburdur. ─░slam Konferans─▒ Örgütü’nün ─░slam ─░┼č Birli─či Te┼čkilat─▒’na dönmesi önemli bir ad─▒md─▒. Bunun gibi ad─▒mlar─▒n at─▒lmas─▒ ve büyük meselelerde a─č─▒rl─▒─č─▒n─▒ hissettirmesi gerekmektedir. Terör, göç sorunu, iklim krizleri, ─░slam kar┼č─▒tl─▒─č─▒, ─▒rkç─▒l─▒k gibi meseleler ortada. Bunlara kar┼č─▒ ortak bir tav─▒r geli┼čtiremezsek ─░slam dünyas─▒n─▒n etkinli─činden söz edemeyiz. Yüce kitab─▒m─▒za kar┼č─▒ alçakça sald─▒r─▒larda bile gereken ┼čekilde yeterli tepki veremeyen ─░slam dünyas─▒ hangi meselede ortakla┼čabilir?

SORU: Efendim Nahç─▒van ziyaretiniz asl─▒nda bölgede tasarrufu olan bütün aktörlere de bir mesaj içeriyordu diyebiliriz. Karaba─č’da operasyonun son buldu─ču, Turan Yolu Projesi’nin yüksek sesle dillendirildi─či bir dönemde gerçekle┼čtirdiniz bu ziyareti. Karaba─č Zaferinin ard─▒ndan 3 y─▒ld─▒r beklenen i┼čler vard─▒, bu ziyaretiniz sonras─▒ onlar─▒n önü aç─▒l─▒p daha da h─▒zlanmas─▒ beklenebilir mi? Nahç─▒van ziyaretinizin ard─▒ndan koridorlar─▒n aç─▒lmas─▒ ile ilgili çok ciddi beklentiler var.

Bizim temennimiz buralar─▒ bar─▒┼č koridoru haline getirerek açmakt─▒r. Hala bir sava┼č─▒n egemen oldu─ču bir koridoru dü┼čünmek mümkün de─čil. Çünkü gerek Zengezur gerek Laçin koridorlar─▒n─▒ e─čer bar─▒┼č koridoru olarak dü┼čüneceksek kavga gürültü olmadan bu i┼či çözmemiz gerekiyor. Hele hele bunlar rayl─▒ sistem oldu─čunu dü┼čünürsek, Türkiye'den gelen tren Nahç─▒van’dan, Ermenistan’dan geçerek Azerbaycan'a gidecek. Ermenistan'dan geçme konusuna gelince. Ermenistan bu i┼čin önünü açmazsa nereden geçecek? ─░ran'dan geçecek. ─░ran ┼ču anda buna olumlu bak─▒yor, olumlu bakt─▒─č─▒ için de ─░ran’dan art─▒k Azerbaycan’a geçi┼č imkan─▒ olabilecek. Di─čer taraftan bu ziyaretimiz Türkiye-Azerbaycan karde┼čli─činin, iki devlet tek millet ruhunun bir kez daha bütün dünyaya ilan─▒d─▒r. Bunu Birle┼čmi┼č Milletler kürsüsünde nas─▒l hayk─▒rm─▒┼čsak, Can Azerbaycan’─▒n öz topra─č─▒ ┼×u┼ča’da nas─▒l duyurmu┼čsak, her yerde gerek sözlerimizle gerek uygulamalar─▒m─▒zla gösterdik, gösteririz. Bizler iki devletiz ancak kaderi de ülküsü de bir milletiz. ─░ki ülke aras─▒ndaki ili┼čkilerin düzeyi olabilecek en yüksek seviyeye ula┼čacakt─▒r. Yeni ad─▒mlarla karde┼čli─čimizi peki┼čtirmekte kararl─▒y─▒z. Enerjiden savunma sanayiine, ticaret hatlar─▒ndan bölgesel i┼č birliklerine kadar her alanda at─▒lacak ad─▒mlar a┼čama a┼čama hayata geçirilecektir. ─░ki ülkenin potansiyelleri birlikte kazanma ilkesiyle at─▒lacak bu ad─▒mlarla çok yüksek seviyelere ula┼čacakt─▒r. TANAP’─▒n kapasitesinin geni┼čletilmesi ve Hazar’dan daha fazla do─čal gaz─▒n Türkiye ve Avrupa’ya akmas─▒ bu ad─▒mlardan biridir. Bu hem iki ülke ç─▒karlar─▒na hizmet edecek hem de Avrupa’n─▒n enerji güvenli─čine de katk─▒da bulunacakt─▒r.

Ula┼čt─▒rma alan─▒nda, turizm alan─▒nda benzer ad─▒mlar atarak ortak ç─▒karlar temelinde ve bütüncül bir bak─▒┼č aç─▒s─▒yla projeler ortaya koymaya devam edece─čiz.

SORU: Orta Vadeli Program’da enflasyonla mücadele ana hedeflerden biri. Enflasyonla ilgili olumlu geli┼čmelerin önümüzdeki y─▒l─▒n ilk çeyre─činde gerçekle┼čmesi öngörülüyor. Peki enflasyonla mücadelede önümüzdeki süreçte neler yap─▒lacak? Fahi┼č fiyatlarla mücadele için nas─▒l ad─▒m at─▒lmas─▒ planlan─▒yor?

De─čerli arkada┼člar, enflasyonla mücadelede ┼ču an itibariyle arkada┼člar─▒m─▒z─▒n yo─čun bir takvimi var. Enflasyonun dizginlenmesi ve kal─▒c─▒ olarak tek haneye inmesi amac─▒yla aç─▒klad─▒─č─▒m─▒z Orta Vadeli Program bu yoldaki kilometre ta┼člar─▒m─▒z─▒ olu┼čturuyor. Fiyat istikrar─▒n─▒n sa─članmas─▒ için parasal s─▒k─▒la┼čma ve kredi s─▒k─▒la┼čmas─▒ tedbirleri ekonomi yönetimimizce hayata geçiriliyor. Bu ad─▒mlar kaynaklar─▒m─▒z─▒n üretken alanlara yönlendirilmesi ve bu sayede yüksek, sürdürülebilir ve dengeli büyümenin sa─članmas─▒ amac─▒n─▒ ta┼č─▒yor. Maliye politikalar─▒ ile da bu amaçlar destekleniyor. Üretimi ve yat─▒r─▒m─▒ te┼čvik ederek de enflasyonla mücadelemize güç aktaraca─č─▒z. Bu süreçte vatanda┼č─▒m─▒z─▒ enflasyona ezdirmemek için ald─▒─č─▒m─▒z tedbirler ve att─▒─č─▒m─▒z ad─▒mlar devam edecek.

"S─░Z─░N KONGREN─░Z VARSA B─░Z─░M DE PARLAMENTOMUZ VAR"

SORU: Say─▒n Cumhurba┼čkan─▒m 1 Ekim'de Meclis aç─▒l─▒yor. Gündem çok yo─čun tabii ki. Birle┼čmi┼č Milletler Genel Sekreteriyle de görü┼čtünüz. Pek çok görü┼čme yapt─▒n─▒z New York'ta. ─░sveç konusunda da pek çok san─▒yorum ifade duydunuz. Acaba Ekim takvimi içinde Meclis’e ─░sveç var m─▒ yoksa daha sonraki bir tarihe mi kal─▒r?

Meclis’in bir yap─▒s─▒ var, ba┼čkan─▒ var… Amerika’n─▒n biliyorsunuz parlamentosu var, bizim de bir parlamentomuz var. Parlamentomuzun içerisinde de bir yap─▒ var. Cumhur ─░ttifak─▒ olarak bizim de bir yap─▒m─▒z var. Cumhur ─░ttifak─▒ olarak aram─▒zda tabii ki görü┼čmelerimizi yapaca─č─▒z. Ona göre de parlamentoya müracaat─▒m─▒z─▒ da bu arada yap─▒p, parlamentomuz nas─▒l bir takvim belirlerse, onu da orada takip edece─čiz. Bu konuyla ilgili olarak da D─▒┼či┼čleri Bakan─▒m─▒z Hakan Fidan, Amerika D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Antony Blinken'la da baz─▒ görü┼čmeler yapt─▒lar. Temenni ederim ki onlar da verdikleri söze sad─▒k kal─▒rlarsa bizim parlamentomuz da verilen söze sad─▒k kalacakt─▒r. Ad─▒m─▒n─▒ da buna göre atacakt─▒r.

SORU: Acaba onlar─▒n verdikleri söz F-16 konusu mu? ─░kincisi Say─▒n Bahçeli'yle döndü─čünüzde yüz yüze bir görü┼čmeniz mi olacak?

Zaten ─░sveç’i F-16 ile ba─čl─▒ hale getiriyorlar. Yani diyorlar ki bunu halledin. Kanada ayn─▒ ┼čeyi yap─▒yor, Amerika da ayn─▒ ┼čeyi yap─▒yor. Biz de diyoruz ki, “sizin kongreniz varsa bizim de parlamentomuz var.” Biz parlamentomuzu geri plana atamay─▒z ki. Yani bizim ┼ču anda Cumhur ─░ttifak─▒ olarak bir birlikteli─čimiz var. Bu birlikteli─čimiz içerisinde biz de çal─▒┼čmalar─▒m─▒z─▒ sürdürüyoruz. Netice itibariyle ─░sveç’in NATO üyeli─či ile ilgili karar─▒ art─▒k Türkiye Büyük Millet Meclisi verecektir. Meclisimiz bu konu ile ilgili her geli┼čmeyi en ince ayr─▒nt─▒s─▒na kadar takip etmektedir. O karar─▒ ne zaman verece─či de karar─▒n ne olaca─č─▒ da meclisimizin takdirindedir. Meclis’in gündemine konu geldi─činde karar─▒n nas─▒l olaca─č─▒n─▒ hep birlikte görürüz.

SORU: Geçti─čimiz günlerde Türkiye’nin art─▒k darbe anayasas─▒n─▒ kald─▒ramayaca─č─▒n─▒, ayn─▒ zamanda Türkiye Yüzy─▒l─▒’na yak─▒┼č─▒r bir sivil anayasa çal─▒┼čmas─▒na ili┼čkin talebinizi ve bununla ilgili giri┼čimlerde bulunaca─č─▒n─▒z─▒ ifade ettiniz. Meclis aç─▒ld─▒─č─▒nda öncelikli gündeminiz ne olacak?

Anayasayla ilgili davetimizi biz 12 Eylül’ün y─▒ldönümünde Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde zaten yapt─▒k. Bunu yaparken de özellikle ┼čunu söyledik, dedik ki ‘Gelin bir sivil anayasay─▒ bu dönemde yapal─▒m’ Bu konuyla ilgili olarak da AK Parti meclis grubumuz parlamentoda grubu olan di─čer partilerle görü┼čmek suretiyle “gelin bir sivil anayasay─▒ beraber yapal─▒m” davetimizi iletecek. Kabul ederler etmezler, ama biz ┼ču anda kap─▒lar─▒ çalaca─č─▒z. Kim çalacak Ak Parti’nin TBMM Grubu. Bundan dolay─▒ da herhangi bir nazlanmaya filan gerek yok. Arkada┼člar─▒ma da gereken talimatlar─▒ verdim. Grup Ba┼čkan─▒m─▒z Abdullah Güler Bey’e “hemen gereken suretle görü┼čmeleri yap─▒n” dedim. Yani 1 Ekim’den itibaren Meclis konu┼čmam─▒zda da gerekli vurguyu buna göre yapar─▒z, gerekli ad─▒mlar─▒ da buna göre in┼čallah atar─▒z. Türkiye art─▒k darbe anayasas─▒ ay─▒b─▒ndan kurtulmal─▒d─▒r. Benim milletim ça─č─▒n ┼čartlar─▒na uygun, sivil, özgürlükçü, dili ve bütünlü─čü ile milleti kucaklayan bir anayasa ile yönetilmeyi sonuna kadar hak ediyor. Zaman içerisinde yap─▒lan müdahalelerle belli bir mesafe al─▒nsa da mevcut anayasa Türkiye Yüzy─▒l─▒’na yak─▒┼čmayan bir yap─▒dad─▒r. Hedefimiz tüm vatanda┼člar─▒m─▒z─▒n “benim anayasam” diyece─či bir anayasa ortaya koymakt─▒r. Umar─▒m uzla┼č─▒ içerisinde Türkiye’ye yak─▒┼č─▒r birlikteli─či ortaya koyarak anayasa metnimizi ortaya ç─▒kart─▒r─▒z. Ça─čr─▒m─▒z tüm siyasi partilerimizin vaadi olan yeni anayasa konusunu bizlere yak─▒┼č─▒r bir biçimde neticelendirmek ve millete verdi─čimiz sözü tutmak içindir.

 

 

 

 


 

 

Haberi Payla■ :
S─░YASET
Copyright Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
Sitemizdeki yaz─▒ , resim ve haberlerin her hakk─▒ sakl─▒d─▒r. izinsiz veya kaynak g├Âsterilemeden kullan─▒lamaz.
G├Ârsel Tasar─▒m ve Yaz─▒l─▒m :
konya net haber - Y├Ânetim