Bugün; 09 Aralk 2023, Cumartesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan'da
Tarih : 2023.11.11  15:06:20
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi'ne katılmak için Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gitti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi'ne katılmak üzere özel uçak "TRK" ile Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a geldi.

Erdoğan'ı, Kral Halid Uluslararası Havalimanı'nda Riyad Emiri Prens Faisal bin Bandar Al Saud ve Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy ile ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Riyad'daki zirvede konuştu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar;

İsrail birçoğumuzun doğru bulmadığı 7 Ekim hadisesinin acısını kadınlar ve çocuklardan çıkarmaktadır. İsrail güçlerinin saldırılarından Batı Şeria'daki kardeşlerimiz de olumsuz etkileniyor. Gazze ve Ramallah'ta hayatını kaybedenlerin yüzde 73'ü kadın ve çocuklar. Bu cinnetin savunulabilir ve mazur görülebilir hiçbir tarafı yoktur. Batının bu katliam karşısında sessizliğe bürünmeleri utanç vericidir. Bu ülkeler İsrail'e ateşkes çağrısı dahi yapmıyor yapamıyor.

Charlie Hebdo olaylarında bütün devlet liderleri yürüyüş yaparken, Filistin'de on binlerce insan ölüyor ancak hiçbirinin kılı kıpırdamıyor. ABD ve Batılı ülkeler güya savunuculuğunu yaptığı değerleri İsrail yönetiminin ihtiraslarına kurban etmişlerdir.

AİLE FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

 
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ardından "İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi"nin yapılacağı Kral Abdülaziz Uluslararası Konferans Merkezi'ne geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve zirveye katılan liderler aile fotoğrafında bir araya geldi.

LİDERLERDEN GAZZE MESAJLARI

Zirvede Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman "Gazze Şeridi'ndeki askeri operasyonların derhal durdurulması ve ablukanın kaldırılması yönündeki talebimizi yineliyoruz" açıklamasında bulundu.

Filistin Devlet Başkanı Abbas "Halkımızın Gazze ya da Batı Şeria’da yerinden edilmesi yönündeki tüm çabaları kesin olarak reddediyoruz" dedi.

İKİLİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRİLMESİ BEKLENİYOR

Zirvede, İslam aleminin temsilcilerinin, yaşanan gelişmeler karşısında atılacak somut adımlar hakkında fikir teatisinde bulunması öngörülüyor.

Zirve oturumuna hitap edecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, toplantı marjında, katılımcı liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştirmesi de bekleniyor.

 

 

Haberi Payla :
SİYASET
Copyright Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım :
konya net haber - Yönetim