Bug├╝n; 09 Aralřk 2023, Cumartesi
K├╝resel Piyasalarda Pozitif Seyir
Tarih : 2023.11.20  15:50:35
K├╝resel piyasalarda, ABD Merkez Bankas─▒'n─▒n (Fed) ┼čahin ad─▒mlar─▒n─▒n sonuna geldi─čine y├Ânelik beklentilerle ba┼člayan pozitif seyir, yeni haftan─▒n ilk i┼člem g├╝n├╝nde de devam ediyor

Geçen hafta aç─▒klanan enflasyon verileri Fed'in enflasyonla mücadelesinde ba┼čar─▒ya ula┼čabilece─či öngörülerini güçlendirirken, piyasalarda risk i┼čtah─▒n─▒n artt─▒─č─▒ görülüyor.

Buna kar┼č─▒n Fed yetkililerinin hala temkinli tutumlar─▒n─▒ koruduklar─▒ dikkati çekse de, para piyasalar─▒ndaki fiyatlamalarda büyük ihtimalle bankan─▒n gelecek y─▒l haziran ay─▒ndan itibaren faiz indirimlerine ba┼člayabilece─či tahmin ediliyor.

Fed'in Denetimden Sorumlu Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Michael Barr, faiz oranlar─▒nda olmalar─▒ gereken zirve noktada veya bu noktaya yak─▒n olduklar─▒n─▒ belirtirken, Boston Fed Ba┼čkan─▒ Susan Collins enflasyon haberlerinin umut verici oldu─čunu ifade ederek, ekonominin yeniden dengelendi─čini söyledi.

─░lave s─▒k─▒la┼čt─▒rmay─▒ masadan kald─▒rmad─▒─č─▒n─▒ vurgulayan Collins, yüksek enflasyona kar┼č─▒ zafer ilan etmek için henüz erken oldu─čunu dile getirdi.

San Francisco Fed Ba┼čkan─▒ Mary Daly, enflasyonun yüzde 2'ye do─čru yol al─▒p almad─▒─č─▒ndan emin olmad─▒─č─▒na i┼čaret ederek, Fed'in sab─▒rl─▒ olmas─▒ ve h─▒zl─▒ hareket etme bask─▒s─▒na direnmesi gerekti─čini savundu.

Chicago Fed Ba┼čkan─▒ Austan Goolsbee ise veriler ile tüketiciler ve i┼čletmelerin ekonomi hakk─▒ndaki dü┼čünceleri aras─▒nda bo┼čluk oldu─čunu belirterek, enflasyonun iyile┼čmesine kar┼č─▒n hala yüksek oldu─čunu kaydetti.

Öte yandan, ülkede cuma günü aç─▒klanan veriler konut piyasas─▒n─▒n güçlü kald─▒─č─▒na i┼čaret etse de, dolar di─čer geli┼čmi┼č para birimleri kar┼č─▒s─▒nda gerilemeye devam ediyor.

Dolar endeksi 103,5'le 1 Eylül'den bu yana en dü┼čük seviyeye inerken, tahvil piyasalar─▒nda geçen hafta izlenen al─▒┼č a─č─▒rl─▒kl─▒ seyrin devam edip etmeyece─či takip ediliyor.

ABD'nin 10 y─▒ll─▒k tahvil faizi yeni haftan─▒n ilk i┼člem gününde yüzde 4,45 seviyesinde dengelenirken, ABD'de gerçekle┼čecek tahvil ihrac─▒nda 20 y─▒ll─▒k tahvillere gelecek talebe göre tahvil piyasalar─▒nda oynakl─▒─č─▒n artmas─▒ bekleniyor.

Alt─▒n─▒n ons fiyat─▒ haftaya yüzde 0,2 art─▒┼čla 1.981 dolardan ba┼člarken, Brent petrolün varil fiyat─▒ yüzde 0,9 de─čer kazanc─▒yla 81,2 dolardan al─▒c─▒ buluyor.

Bu geli┼čmelerle New York borsas─▒nda cuma günü Nasdaq endeksi yüzde 0,08, S&P 500 endeksi yüzde 0,13 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,01 art─▒┼č kaydetti. ABD'de endeks vadeli kontratlar, yeni haftaya ise yatay seyirle ba┼člad─▒.

Avrupa borsalar─▒nda cuma günü yükseli┼č e─čilimi öne ç─▒karken, Avrupa Merkez Bankas─▒ (ECB) Ba┼čkan─▒ Christine Lagarde küresel ekonominin rakip bloklara bölündü─čüne yönelik i┼čaretlerin giderek artt─▒─č─▒n─▒ belirterek "Avrupa ┼ču anda kritik bir kav┼čakta ve deglobalizasyon, demografi ve karbonsuzla┼čma gibi bir dizi ortak zorlukla kar┼č─▒ kar┼č─▒ya." dedi.

Lagarde,"Bu zorluklarla ayn─▒ anda ba┼ča ç─▒kmak, nesiller boyu sürecek bir çaba ve k─▒sa sürede büyük yat─▒r─▒mlar gerektiriyor." ifadesini kulland─▒.

─░ngiltere Merkez Bankas─▒ (BoE) Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Dave Ramsden ise Profesyonel Ekonomistler Toplulu─ču Y─▒ll─▒k Toplant─▒s─▒'nda, ─░ngiltere Merkez Bankas─▒n─▒n, enflasyonu bankan─▒n hedefledi─či yüzde 2 hedefine indirilebilmesi için faiz oranlar─▒n─▒n bir süre daha "k─▒s─▒tlay─▒c─▒" seviyelerde kalmas─▒ gerekti─čini vurgulad─▒.

Cuma günü, Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 0,84, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,91, ─░ngiltere'de FTSE 100 endeksi ise yüzde 1,26 ve ─░talya'da MIB 30 endeksi 0,82 art─▒┼č kaydetti. Avrupa'da endeks vadeli kontratlar, yeni haftaya da al─▒┼č a─č─▒rl─▒kl─▒ bir seyirle ba┼člad─▒.

Asya piyasalar─▒ haftaya al─▒┼č a─č─▒rl─▒kl─▒ bir seyirle ba┼člarken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi son 33 y─▒l─▒n zirvesini test etmesinin ard─▒ndan artan kar sat─▒┼člar─▒yla kazançlar─▒n─▒ geri verdi.

Çin Merkez Bankas─▒ (PBoC) bugün 1 ve 5 y─▒ll─▒k borçlanma oranlar─▒n─▒ s─▒ras─▒yla yüzde 3,45 ve yüzde 4,20'de sabit b─▒rak─▒rken, ülke ekonomisine yönelik endi┼čelerin devam etmesi pay piyasalar─▒nda yukar─▒ yönlü hareketi törpülemeyi sürdürüyor.

Kapan─▒┼ča yak─▒n, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3 gerilerken, Çin'de ┼×anghay bile┼čik endeksi yüzde 0,5, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 1,8 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 1,1 de─čer kazand─▒.

Yurt içinde, cuma günü al─▒┼č a─č─▒rl─▒k bir seyir izleyen Borsa ─░stanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,93 de─čer kazanc─▒yla günü 7.853,36 puandan tamamlad─▒.

Dolar/TL, cuma günü yüzde 0,1 art─▒┼čla günü 28,6875'ten kapatmas─▒n─▒n ard─▒ndan bugün bankalararas─▒ piyasan─▒n aç─▒l─▒┼č─▒nda 28,6990 seviyesinden i┼člem görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde uluslararas─▒ yat─▒r─▒m pozisyonu ve yurt d─▒┼č─▒ Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), yurt d─▒┼č─▒nda ise Almanya'da ÜFE ve ABD'de öncü göstergeler endeksi verilerinin yan─▒ s─▒ra ─░srail-Filistin çat─▒┼čmas─▒na ili┼čkin haber ak─▒┼č─▒n─▒n da yat─▒r─▒mc─▒lar─▒n oda─č─▒nda bulunmaya devam etti─čini belirterek, teknik aç─▒dan BIST 100 endeksinde 7.910 ve 8.000 seviyelerinin direnç, 7.730 ve 7.590 puan─▒n destek konumunda oldu─čunu kaydetti.

 

 

 

Haberi Payla■ :
E─×─░T─░M
Copyright Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
Sitemizdeki yaz─▒ , resim ve haberlerin her hakk─▒ sakl─▒d─▒r. izinsiz veya kaynak g├Âsterilemeden kullan─▒lamaz.
G├Ârsel Tasar─▒m ve Yaz─▒l─▒m :
konya net haber - Y├Ânetim